سنگ لوزه چیست؟

سنگهای لوزه ای ، یا لوزه سنگی ، اجسام سخت سفید یا زرد هستند که در لوزه ها یا در داخل آنها واقع شده اند .معمول است که افراد دارای سنگ لوزه حتی متوجه نشوند که آنها را دارند. دیدن رسوبات یا دبری ها همیشه آسان نیست و می توانند از اندازه برنج تا اندازه یک انگور بزرگ متغیر باشند. سنگ های لوزه بندرت باعث عوارض سلامتی مهمی می شوند. با این حال ، گاهی اوقات آنها می توانند به شکل های بزرگتر رشد کنند که می تواند باعث بزرگی لوزه های شما شود و اغلب بوی نامطبوع دارند.

سنگ لوه

چه عواملی باعث ایجاد سنگ لوزه می شود؟

لوزه های شما از شکاف ها ، تونل ها و چاله هایی به نام کریپت لوزه تشکیل شده است. انواع مختلفی از باقی مانده ها ، مانند سلول های مرده ، مخاط ، بزاق و مواد غذایی ، می توانند در این جیب ها گیر بیفتند و جمع شوند. باکتری ها و قارچ ها از این محصول تغذیه می کنند و بوی مشخصی ایجاد میکنند.

با گذشت زمان ،این بقایا به سنگ لوزه سخت تبدیل می شوند. بعضی از افراد ممکن است فقط یک سنگ لوزه داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر سنگهای متعدد کوچکتر دارند.

علل احتمالی سنگ لوزه عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • لوزه های بزرگ
 • مشکلات سینوس مزمن
 • التهاب لوزه مزمن (لوزه های ملتهب)

علائم سنگ لوزه

اگرچه دیدن برخی از سنگهای لوزه دشوار است ، اما هنوز هم می توانند علائم قابل توجهی ایجاد کنند. علائم سنگ لوزه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بوی بد دهان
 • گلو درد
 • بلع مشکل
 • درد گوش
 • سرفه مداوم
 • لوزه های متورم
 • بقایای سفید یا زرد روی لوزه ها

سنگ های لوزه کوچکتر از بزرگتر متداول تر هستند ، ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند.

سنگ لوزه

جلوگیری از سنگ لوزه

اگر سنگ لوزه دارید ، ممکن است به طور مرتب اتفاق بیفتد. خوشبختانه قدم هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آنها بردارید. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • تمرین بهداشت دهان و دندان خوب
 • تمیز کردن باکتری ها در پشت زبان در هنگام مسواک زدن دندان ها
 • توقف سیگار کشیدن
 • غرغره با آب نمک
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • برداشت سنگ لوزه

بیشتر سنگ لوزه ها بی ضرر هستند ، اما بسیاری از افراد مایل به خارج کردن آنها هستند زیرا می توانند بوی بدی ببخشند یا باعث ناراحتی شوند. درمان ها از داروهای خانگی تا اقدامات پزشکی متغیر است.

درمان خانگی سنگ لوزه:

گاها سنگ لوزه به راحتی قابل دیدن است و بیمار قادر به خارج کردن آن بدون کمک پزشک میباشد. راهکارهای زیر به شما کمک میکند که در منزل از شر سنگ لوزه خلاص شوید:
گوش پاک کن :همانطور که در ویدیو مشاهده کردید به راحتی میتوید با استفاده از یک گوش پاکن استریل، کمی به سنگ لوزه فشار بیاورید تا خارج شود. دقت داشته باشید که باید این کار به آرامی انجام گیرد زیرا بافت لوزه ها بسیار نرم و حساس میباشد.
دهانشویه غیر الکلی : همانطور که قبلتر توضیح داده شد سنگ لوزه از تجمع ویروس ها و باکتری ها ایجاد میشود و استفاده کردن از دهانشویه های غیر الکلی میتواند باعث جلوگیری از تشکیل این سنگ ها شود. همچنین استفاده از این دهانشویه ها میتواند باعث دفع سنگ لوزه گردد.
آب نمک: با کمک یک فنجان آب جوشیده ( بگذارید کمی از حرارتش کم شود) کمی نمک بریزید و در قسمت انتهای گلو غرغره کنید.بهتر است غرغره را با شدت بیشتری انجام دهید تا به خارج شدن سنگ ها هم کمک کند.
قاشق و چنگال شخصی: بهتر است از قاشق و چنگال جداگانه استفاده کنید.

راهکارهای پیشگری از تشکیل سنگ لوزه :

• اولین پیشنهاد ما رعایت بهداشت دهان میباشد، شستشوی دهان و مسواک زدن های منظم ، کمک زیادی به کم شدن سنگ لوزه میکند.
• نکته ی بعدی نوشیدن آب است. اگر در طول روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید، کمک بزرگی به جلوگیری از ایجاد سنگ لوزه کرده اید.
• بهتر است سیگار نکشید!
• نوشیدن آبمیوه یا سایر نوشیدنی های گازدار تاثیر زیادی بر تشکیل سنگ لوزه دارد، پس بهتر است به فکر کم کردن مصرفشان باشید.
• بهتر است از مصرف زیاد خوراکی هایی که با مواد نگهدارنده درست شده اند هم خودداری کنید.
• ۲ مورد از بیماری هایی که میتواند باعث ایجاد سنگ لوزه گردد، آلرژی و سینوزیت مزمن است، بهتر است اگر علائم این بیماری ها را دارید، به فکر درمان باشید.

درمان سنگ لوزه

شست و شوی گلو

غرغره شدید با آب نمک می تواند ناراحتی در گلو را برطرف کند و ممکن است به بیرون ریختن سنگ لوزه کمک کند. آب نمک ممکن است به تغییر شیمیایی دهان نیز کمک کند. همچنین می تواند به خلاص شدن از شر سنگ لوزه بودار کمک کند. 1/2 قاشق چایخوری نمک را در 8اونس معادل دویست و پنجاه سی سی یا یک لیوان آب گرم حل کنید و غرغره کنید.

سرفه

 سرفه پرانرژی می تواند به شل شدن سنگ ها کمک کند.

حذف دستی

برداشتن سنگها با وسایل سفت و سخت مانند مسواک توصیه نمی شود. لوزه های شما بافت های ظریفی هستند ، بنابراین مهم است که ملایم باشید. از بین بردن دستی سنگ های لوزه می تواند خطرناک باشد و منجر به عوارضی مانند خونریزی و عفونت شود. اگر باید چیزی را امتحان کنید ، به آرامی استفاده از آبسلانگ یا سواب پنبه ای انتخاب بهتری است.

در صورت بزرگ شدن سنگها یا ایجاد درد یا علائم مداوم ، ممکن است روشهای جراحی جزئی توصیه شود.

لیزر لوزه

در طی این روش از لیزر برای از بین بردن حفراتی که در آن سنگ لوزه وجود دارد استفاده می شود. این روش اغلب با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. ناراحتی و زمان بهبودی معمولاً حداقل است.

کوبلاسیون لوزه

در روش کوبلاسیون ، گرما دخیل نیست. در عوض ، امواج رادیویی یک محلول نمکی را به یونهای باردار تبدیل می کنند. این یون ها می توانند بافت را قطع کنند. همانند لیزرها ، کوبلاسیون حفرات لوزه را کاهش می دهد اما بدون همان احساس سوزش.

تونسیلکتومی

تونسیلکتومی برداشتن جراحی لوزه ها است. این روش ممکن است با استفاده از دستگاه اسکالپل ، لیزر یا کوبلاسیون انجام شود.

انجام این عمل جراحی برای سنگ لوزه بحث برانگیز است. پزشکانی که برداشتن لوزه را برای سنگ لوزه توصیه می کنند ، آن را فقط در موارد شدید و مزمن استفاده می کنند و بعد از این که تمام روش های دیگر بدون موفقیت آزمایش شده اند.

آنتی بیوتیک ها

در برخی موارد ، می توان از آنتی بیوتیک ها برای مدیریت سنگ های لوزه استفاده کرد. از آنها می توان برای کاهش تعداد باکتری ها که نقش مهمی در رشد سنگ های لوزه دارند استفاده کرد.

نکته منفی آنتی بیوتیک ها این است که آنها دلیل اصلی سنگ را درمان نمی کنند و عوارض جانبی احتمالی خود را به همراه دارند. همچنین نباید از آنها طولانی مدت استفاده شود ، به این معنی که احتمالاً سنگ های لوزه پس از قطع مصرف آنتی بیوتیک ها برمی گردند.

عوارض سنگ لوزه

در حالی که عوارض ناشی از سنگ لوزه نادر است ، اما ممکن است. یکی از جدی ترین عوارضی که ممکن است ناشی از سنگ لوزه باشد ،عفونت بافتهای عمقی لوزه معروف به آبسه لوزه است.

سنگ های بزرگ لوزه می توانند بافت طبیعی لوزه را آسیب رسانده و مختل کنند. این می تواند به تورم ، التهاب و عفونت قابل توجه منجر شود.

سنگهای لوزه ای که به عفونت لوزه مرتبط هستند نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

آیا سنگ های لوزه مسری هستند؟

نه ، سنگ های لوزه مسری نیستند. آنها از ماده ای به نام بیوفیلم ساخته شده اند، بیوفیلم ترکیبی از باکتری ها و قارچ های دهان خود فرد است که باترکیب شیمیایی دهان شما ارتباط دارند و این مخلوط خود را به هر سطح مرطوب متصل می کند.

در مورد سنگ های لوزه ، مواد درون لوزه ها سخت می شوند. یکی دیگر از بیوفیلم های رایج در دهان ، پلاک دندان است. بیوفیلم ها در حفره ها و بیماری لثه نیز نقش دارند.

چشم انداز

سنگ های لوزه یک مشکل شایع است. اگرچه آنها می توانند طیف وسیعی از علائم را به وجود آورند ، اما سنگ لوزه به ندرت منجر به عوارض جدی می شود.

اگر سنگ مکرر لوزه دارید ، حتماً بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و در معرض آبرسانی قرار دهید. اگر آنها به مشکل تبدیل شدند یا نگران آنها هستید ، با پزشک خود صحبت کنید. با هم می توانید بهترین روش برای درمان سنگ لوزه خود و جلوگیری از موارد بعدی را تعیین کنید.

منبع healthline.com

سنگ لوزه

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

فرم رزرو وقت

39 Comments

 1. پگاه نوامبر 25, 2020 at 10:47 ق.ظ - Reply

  سلام. من بهداشت دهان و دندان رو رعابت میکنم و لوزه های بزرگی هم ندارم اما از همون بچگی من این مشکل رو داشتم چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

  • ادمین نوامبر 29, 2020 at 10:38 ب.ظ - Reply

   سلام ؛ اگر منظور شما بوی بد دهان باشد ، بوی بد دهان میتواند منشا گوارشی هم داشته باشد.

 2. ذوالفقاری دسامبر 7, 2020 at 10:44 ب.ظ - Reply

  سلام
  من به تازگی احساس میکنم بعضی وقتها مواد غذایی توی لوزه ام گیر میکنه و ابا خوردن اب و قورت دادن با فشار میخوام چیزی رو که تو لوزه ام گیر کرده قورت بدم ایا این هم جزو سنگ لوزه حساب میشه؟

  • ادمین دسامبر 16, 2020 at 1:12 ب.ظ - Reply

   سلام جناب ذوالفقاری
   بله این هم سنگ لوزه یا همان دبری تونسیلر است.

   • باقر احمدی ژانویه 22, 2021 at 10:43 ب.ظ - Reply

    سلام ممنونم .من خانمم دهنش بوی بدی میده .دوسال پیش دکتر متخصص رفتیم اون موقع زیر گلوش دوتا دانه سفت بود وورم کرده بود وبوی بدی میداد دکتر گفت باید عمل کنیم.میگفت لوزهاش سنگ ساز شده

  • پروانه ژانویه 6, 2021 at 6:58 ق.ظ - Reply

   باسلام چند روزی است که احساس میکنم چیزی توی حلقم چسبیده ، که بعضی وقتها مثل چسبیدن مو هست و بعضی وقتا مثل چسبیدن خرده ای از غذا که هر چه سعی میکنم با سرفه یا خوردن آب رفع کنم باز هم نمیشه و همین باعث سرفه میشه و اذیت میشم.لطفا راهنمائیم کنید.تشکر

   • ادمین ژانویه 11, 2021 at 5:09 ب.ظ - Reply

    سلام.اگر طول کشیده و اذیتتان میکند باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی بررسی شوید. خشکی گلو یا ریفلاکس هم میتواند باشد

   • Fateme فوریه 13, 2021 at 11:47 ب.ظ - Reply

    سلام من دکتر نیستم ولی خودم این مشکل رو‌داشتم بعد ک نگاه کردم دیدم یه تیکع سفید تو لوزه ام گیر کرده با مسواک زدم روش دیدم جا ب جاشد بعد بقیه اش رو‌با خلال دندون جدا کردم 🥺

 3. shima دسامبر 17, 2020 at 1:30 ب.ظ - Reply

  سلام وقت بخیر.
  من حدود پنج ماهه که به طور مرتب سنگ لوزه دارم با وجودی که من بهداشت دهان رو کاملا رعایت میکنم و هر شب دهانشویه استفاده میکنم و روزی دوبار هم مسکواک میزنم
  با پزشک صحبت کردم گفتن لوزه های نسبتا بزرگی ندارید و چون 19 سالمه جراجی لوزه رو پیشنهاد نمیکنند.
  ولی حقیقتا دیگه خسته شدم یعنی با وجود اینکه همه چیز رو رعایت میکنم نمیدونم چرا باز هم اتفاق میوفته بنظرتون چیکار کنم؟ایا راه حلی وجود داره؟

  • ادمین دسامبر 21, 2020 at 8:54 ب.ظ - Reply

   سلام.حدود سه ماه بعد از هر وعده غذایی، گلوی خود را بسلام.حدود سه ماه بعد از هر وعده غذایی، گلوی خود را با سرم نمکی استاندارد بشویید، در صورتیکه هنوز مشکل داشتید، میتوانید برای جراحی لوزه اقدام کنیدا سرم نمکی استاندارد بشویید، در صورتیکه هنوز مشکل داشتید، میتوانید برای جراحی لوزه اقدام کنید

  • اذین آوریل 27, 2021 at 6:07 ب.ظ - Reply

   سلام من داشتم سنگ لوزه ام رو در میاوردم خیلی داشت بزرگ میشد نمیدونن چرا هررررچقدر سعی میکنم خارجش کنم نمیشه و داره بزرگتر میشه و گلومو قلقلک میده

 4. A دسامبر 25, 2020 at 3:05 ب.ظ - Reply

  سلام من یه چندروزی هست فکر میکنم یچیز سخت تو گلومه دیروز سرفه کردم همین سنگ لوزه رو دیدم این که احساس میکنم جیزی تو گلومه به خاطر همین سنگ لوزه است باراوله میبینم درمانش چیه اب نمک تو این مدت کزونام استفاده میکنم هرشب

  • ادمین دسامبر 26, 2020 at 10:13 ب.ظ - Reply

   سلام.بهتر است توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شوید تا تشخیص قطعی داده شود و بعد راجع به درمان تصمیم گرفته شود.

 5. Mehran ژانویه 7, 2021 at 9:53 ق.ظ - Reply

  سلام دکتر . من اغلب اوقات دهنم بو میده و زمانی که با سرکه سیب غرغره میکنم از ته حلقم یه چیزهایی خارج میشه .میخاستم ببین میشه با لیزر به صورت بی حسی حفره های لوزه سوزانده بشه؟ .یا اینکه حتما باید جراحی و لوزه خارج بشه ؟

  • ادمین ژانویه 11, 2021 at 5:08 ب.ظ - Reply

   سلام.بله با رادیوفرکوئنسی میشه،ولی باید چند بار پشت سر هم انجام بشه و نتیجه صد درصد نیست.

 6. لاله ژانویه 9, 2021 at 7:53 ب.ظ - Reply

  سلام من سنگ لوزه داشتم دو روز بود اولین بارم هم بود با مسواک زدم بهش الان دیگه نمی بینمش سنگ لوزه جوری هستش که اگه یجا باشه و از بیت بره دوباره در میاد؟ مثل زگیل؟؟ چون زگیل درمان هم بشه احتمالش هست امه از این به بعد خیلی مراقب دهانم باشم در نمیاره دیگه ؟؟

  • ادمین ژانویه 11, 2021 at 5:08 ب.ظ - Reply

   سلام.بیشتر وقتها خودشون خارج میشن و دفع میشن،برای پیشگیری از عود هرروز گلو را با سرم نمکی بشویید

 7. صبا ژانویه 10, 2021 at 6:32 ب.ظ - Reply

  سلام من بهداشت دهاتمو رعايت ميكنم ولي سنگ لوزه دارم و وقتي درميارم يكي ديگه درست ميشه

 8. Sss ژانویه 16, 2021 at 11:27 ق.ظ - Reply

  سلام وقتتون بخیر من همیشه لوزه هام متورم بود ودانه های سفید داشت رفتم پیش متخصص گوش وحلق وبینی گفتن سنگ لوزه هست وتصمیم داشتم جراحی لوزه انجام بدم الان یه چیزی ناراحتم کرده اینه که می بینم علاوه بر لوزه هام عقب زبانم هم دانه های سفید داره که تونستم با فشار چاقو بیرون بیارم.آیا این هم سنگ لوزه هست؟آیا عقب زبان هم لوزه داریم؟اگر هست آیا عقب زبان هم مثل لوزه باید جراحی کنم؟ممنون میشم جواب بدید.

 9. علی ژانویه 24, 2021 at 1:39 ب.ظ - Reply

  سلام من ۱۶ سالمه
  من سنگ لوزه دارم، دنبال راه حل تقریبا قطعی برای از بین بردن حفرات سنگ لوزه هستم میخواستم بدانم که خود شما سنگ لوزه رو با لیزر از بین می برید؟
  اگر بله امکانش هست به مطب شما بیام؟

 10. لانا ژانویه 28, 2021 at 10:36 ق.ظ - Reply

  سلام خسته نباشید
  آیا در قسمت انتهایی ز بان هم لوزه وجود دارد؟و آیا اگر در آن قسمت سنگ لوزه داشته باشیم جراحی میشود؟

 11. مهران ژانویه 28, 2021 at 11:41 ق.ظ - Reply

  سلام دکتر جراحی لوزه به چه صورت انجام میشه و زمان جراحی چند ساعت هست ؟ آیا با جراحی بوی دهان که ناشی از سنگ لوزه باشه رفع میشه ؟

  • محمد جولای 8, 2021 at 10:07 ق.ظ - Reply

   سلام.آیا سنگ لوزه ممکنه باعث سر گیجه و سردرد بشه. چون من هر وقت سنگ لوزه بزرگ میشه وبه چشم میشه دید بعدش سر گیجههای شدید وسردرد میگیرم

 12. .. فوریه 17, 2021 at 8:08 ب.ظ - Reply

  سلام من همیشه دهانم بوی بد میده
  بهداشت دهان و دندان هم رعایت میکنم
  بیماری خاصی هم ندارم
  اما لوزه هام ورم داره و هرزگاهی از داخلش سنگ لوزه سفید یا زرد رنگ بیرون میاد باید چی کار کنم؟؟

 13. فائزه مارس 10, 2021 at 2:10 ب.ظ - Reply

  وای توروخدا بگید چیکار کنم از همینا تو گلومه قبلانا در میومد الان در نمیاد هرکار میکنم خیلی اعصابمو خرد کرده همش دارم سعی میکنم درش بیارم اما در نمیاد😭😭😭😭😭😭

  • مینا می 8, 2021 at 12:23 ق.ظ - Reply

   یه سرنگ بردار توش آب نمک پر کن ، نور بنداز تو گلوت، آب سرنگ رو با فشار بپاش روی سنگ ها کنده میشن

 14. فائزه مارس 10, 2021 at 2:12 ب.ظ - Reply

  در ضمن چند ماهیه هست قبلا نبود😭

 15. تینا مارس 14, 2021 at 4:29 ب.ظ - Reply

  با سلام شما دستگاههای لیزر و کوبلاتور رو برای درمان سنگ لوزه دارید؟
  اگر دارید، عمل به چه صورت است؟
  طول درمان چقدر است

 16. مهین مارس 23, 2021 at 5:08 ق.ظ - Reply

  سلام من سنگ لوزه داشتم یکساله خودم تمیزش میکنم ایندفعه یکم خون اومد بعدازچند روز گوشم شروع کردبه صدا دادن مثل تیک تیک. میخواستم بدونم ربطی به هم داره

 17. الهام مارس 30, 2021 at 11:36 ب.ظ - Reply

  سلام من چند سالی هست که متوجه شدم این مشگلو دارم خودم با آسلانک درش میارم ولی خیلی بده بخاطر بوی بدی که دهان میگیره کلافه شدم خیلی موذب میشم ای کاش درمان قطعی داشت

 18. داود اسفندیاری آوریل 3, 2021 at 12:40 ب.ظ - Reply

  سلام من سینوزیت دارم هر چند وقت حس میکنم تو لوزه هام سنگ جم میشه با انگشت به ارومی فشار میدم بیرون میاد خیلی زیاده عمل لوزه انجام بدم برطرف میشه لوزه ام دربیارم

 19. مهیسا می 11, 2021 at 8:46 ب.ظ - Reply

  سلام،چندین ماهی هست روی لوزه هام جوش های سفید رنگ هست،اما روی لوزه هام حفره ای نیست که غذا یا چیزی بخواد داخلش گیر کنه که باعث بوجود اومدنش بشه،و همچنین من اصلا مشکل لوزه یا چیز دیگه ای که مربوط به گلو باشه نداشتم، ممکنه اینها سنگ‌لوزه نباشه و مشکل چیز دیگه باشه؟ ایا میتونه مربوط به هورمون ها باشه؟چون کمی هورمون مردانه ام بیشتره و دکتر برام اسپیرونولاکتون داده

 20. مهدی سپتامبر 6, 2021 at 9:04 ب.ظ - Reply

  سلام من عمل لوزه انجام دادم لوزه هام بزرگ بود الان حس میکنم یه تیکه لوزه سمت راست گلوم مونده هی میخوام اون قسمت رو تکان بدم باید چی کار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 21. یلدا سپتامبر 11, 2021 at 10:23 ب.ظ - Reply

  سلام من چند ماهی پیش متوجه شدم ک روی لوزم یک سری دونه های سر سفید هست رفتم پزشک عمومی چنتا قرص بهم دادو خوردم اما خوب نشد و بعد ها هی چنتا میزد و گلو درد زیادی داشتم و مشکل بلع غذا برام پیش اومده بود بعد رفتم دکتر و با انتی بیوتیک درد هام خوب شد اینو هم بگم که مشکل گوارشی مثله سندروم روده تحریک پذیر و عفونت معده هم قبلا داشتم ک درمان شده الان تقریبا دوماهی میشه ک ی چیز هایی از گلوم خارج میشه ک خیلی بد بو هستن و با گشتن تو نت فهمیدم سنگ لوزه هست و حالا ک دارم تو ایینه با نور گوشی میبینم مثله اینکه حلقم متورمه و اگ یکم بهش فشار وارد شه دقیقا همون ماده بد بو میاد بیرون باید چیکار کنم بنظرتون با ابنمک و این چیزا درست میشه یا کار به عمل میکشه و باید برم دکتر؟؟؟

 22. علی نوامبر 11, 2021 at 1:39 ب.ظ - Reply

  سلام
  امید وارم این متن برای همه موثر باشد
  بنده سالهاست که سنگ لوزه دارم و دکتر های متخصص تنها راه درمان قطعی اون رو عمل جراحی و برداشتن غدد لنفابی یا همان لوزه میدانند و این تا حدود زیادی درست است
  اما من با استفاده از انبر نسا تونستم اون رو درمان کنم به صورتی که اگر این سنگهای لوزه تو هر سه هفته اوت میکردند و باعث تب و لرز میشدند الان به سالی یک بار کاهش یافته.
  قبل از عمل حتما از این راه استفاده کنن امید که خوب بشن و غدد لنفابیشون که خیلی عضو مهمی در ردن هست رو از دست ندهند

 23. حسین نوامبر 23, 2021 at 11:28 ب.ظ - Reply

  دوستان عزیز تنها راه درمانش خوردن هویج است بعدش چند لیوان ای بخورین خودش می ه واسه من رفت لبو با فشار و تو حالتهای مختلف بخورین تماام

 24. نیلی فوریه 23, 2022 at 8:02 ب.ظ - Reply

  ویدئویی که داخل سایت هست کاملا کاربردیه ممنون از دکتر عزیز

  • ادمین فوریه 28, 2022 at 8:24 ق.ظ - Reply

   ممنون از نظرتون نیلی عزیز🌹

 25. Jamal آگوست 14, 2022 at 6:05 ب.ظ - Reply

  آب نمک کم شور رو با فشار از بینی بکشید ، وقتی اومد توی حلقتون ده ثانیه غرغره کنین ، بعد از دو هفته میبینین گه تیکه های عفونت یا همون سنگ لوزه که اگر بین دو انگشت له کنینش بوی تعفن میده از دهانتون خارج میشه . همین سنگ لوزه عامل حساسیت فصلیه . باعث تشدید آنفولانزا و گلودردهای چرکی میشه . آب نمکه ۰/۸ درصد رو هر صبح بخشی از برنامه ی روزانتون انجام بدین .

Leave A Comment