بینی گوشتی به چه نوع بینی گفته می‌شود؟

اگر در پی انجام عمل جراحی زیبایی بینی خود هستید، حتما با اصطلاحات بینی گوشتی و بینی استخوانی آشنا هستید. و حتما عبارت جراحی بینی گوشتی یا استخوانی را بارها سرچ کرده اید و به دنبال شناخت کاملی از نوع بینی خود و چالش هایی که به دنبال جراحی زیبایی بینی با آن روبه رو خواهید بود ، هستید.

ما در اینجا قصد داریم در ابتدا به شما بگوییم بینی گوشتی به چه نوع بینی گفته میشود و در ادامه در مورد عوامل موفقیت و شکست جراحی این نوع بینی بیشتر توضیح دهیم. اگر توضیحات را به دقت مطالعه کنید ، به راحتی خواهید توانست از گوشتی بودن یا نبودن بینی خود مطمئن شوید.

جراحی زیبایی بینی گوشتیجراحی زیبایی بینی گوشتی

ویژگی های بینی گوشتی

در اینجا برخی از مهمترین ویژگی های تشخیص بینی گوشتی آورده شده:

 • پوست ضخیم و چرب بینی (این عامل تعیین کننده ترین مورد برای گوشتی بودن بینی میباشد).
 • باز و مشخص بودن منافذ پوست بینی.
 • غضروف نازک و ضعیف .
 • پهن بودن ناحیه نوک بینی (البته با داشتن این خصوصیت لزوما بینی گوشتی نمیباشد).
 • ضخیم بودن پره های بینی .
 • زیاد بودن ارتفاع پره های بینی ( در هنگام مشاهده بینی از کنار).

با مشخصات گفته شده حالا میتوانید به خوبی بینی گوشتی را تشخیص دهید .

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

تشخیص تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی کمی در ظاهر و به طور دقیقتر به وسیله معاینه بیمار قابل تشخیص میباشد. در لمس بینی استخوانی ، میتوان استخوان زیرپوست را به خوبی احساس کرد . و اگر استخوان بینی دچار شکستگی شده باشد قابل تشخیص است .

این درحالیست که در بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست ، استخوان زیرین به طور کامل احساس نمیگردد.

بینی استخوانی علاوه بر پوست نازک دارای غضروف قوی تری هم میباشند . و این عامل به بهتر شدن نتیجه جراحی زیبایی کمک بیشتری میکند.

دلیل مشکلتر بودن جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی:

عمل بینی گوشتی(بینی با پوست ضخیم ) بدلیل انعطاف پذیری کمتر پوست ضخیم، و غضروف های ضعیفتر، نسبت به عمل بینی استخوانی یا غضروفی، با پوست نازکتر و غضروف های قویتر، مشکلتر است .

و طبیعتا نیاز بیشتری به مهارت و تجربه پزشک جراح میباشد. هم چنین هزینه ی جراحی بینی گوشتی هم نسبت به هزینه سایر جراحی های زیبایی بینی مقدار بیشتری خواهد بود.

جراحی زیبایی بینی گوشتیجراحی زیبایی بینی گوشتی

انواع بینی گوشتی :

انواع بینی گوشتی از نظر نوع پوستشان به دو دسته تقسیم میشوند:

بینی هایی که در قسمت پوستشان غدد مولد چربی پوستی (غدد سبابه) زیادی دارند و چربی زیادی تولید میکنند.
دسته دیگر بینی هایی هستند که مقدار بافت زیرپوستی زیادی دارند.

از نظر درمان پذیری بینی های گوشتی که پوست شان به جهت وجود غده های چربی ضخیم شده شانس بیشتری دارند . و البته دسته دوم که ضخامتشان به سبب وجود غده های چربی نیست متاسفانه هنوز هم درمان خوبی دریافت نمیکنند.

وجه تمایز در دو نوع بینی گوشتی:

اگر بخواهیم وجه تمایز این دو نوع پوست،در انواع بینی گوشتی را بررسی کنیم . باید بگوییم پوست هایی که غدد مولد چربی پوست در آن ها مقدار چربی بیشتری تولید میکنند دارای پوست براق تر و به نسبت قرمزتری هستند . در حالیکه بینی هایی که در دسته دوم قرار دارند و مقدار بافت زیرپوستی بیشتری دارند این خصوصیت را به این شکل ندارند.

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می‌شود؟

هدف در جراحی بینی گوشتی نازک کردن بافت های زیرین و اصلاح شکل قسمت نوک بینی و پره هاست .

حال قصد داریم تا به شما بگوییم عمل بینی گوشتی چگونه انجام میشود . در جراحی بینی گوشتی معمولا ساختار غضروفی بینی با استفاده از غضروف سایر قسمت های بینی فرد تقویت میگردد.  تا در هنگام متحمل شدن فشار از ناحیه پوست ضخیم ، باریکتر و زیباتر به نظر برسد.

در جراحی بینی گوشتی به دلیل ایجاد عوارض ماندگار عملیات نازک کردن پوست بینی یا انجام نمیگیرد و یا بسیار کم و ملایم انجام میپذیرد.

این عمل معمولا به دو حالت باز یا بسته صورت میگرد و البته به دلیل نیاز به دسترسی به قسمت نوک بینی معمولا از عمل باز استفاده میگردد.

بعضا دیده میشود در برخی عبارات تبلیغاتی که از جراحی بینی گوشتی با روش لیزر نام برده میشود. ولی باید گفت که این روش برای بینی گوشتی کاربرد آنچنانی ندارد و پیشنهاد نمیگردد.

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: ‌**جراحی بینی استخوانی **

از گالری دیدن فرمایید

نتیجه جراحی زیبایی بینی گوشتی

همانطور که گفته شد ما در این عمل بینی گوشتی قصد داریم قسمت های زیرین را باریک تر کنیم. همچنین قسمت نوک و پره ها را هم به شکل جمع تری در بیاوریم .

در گذشته به دلیل اینکه غضروف و استخوان به مقدار زیادی صیقل داده میشد بینی پس از مدتی حالت افتاده پیدا میکرد و هم چنین امکان برگشت پذیری آن نیز بیشتر بود.

ولی امروزه با روش های جدید و تقویت غضروف و اینکه غضروف را مگر در شرایطی که دارای قوزباشد صیقل نمیدهند . هم چنین غضروف ها از قسمت وسط بینی برداشته میشود و به نوک اضافه میگردد و همچنین مقداری هم به تقویت ساختار پرداخته میشود.

تمام عملیات گفته شده باعث گردیده که موفقیت در نتیجه عمل بینی گوشتی نسبت به گذشته افزایش پیدا کند و امیدواری بیشتر نسبت به نتیجه عمل داشت.

ایا امروزه میزان نتیجه بخش بودن برای عمل زیبایی بینی گوشتی صددرصد است ؟

البته باز هم تاکید میکنیم که میزان کوچک و باریک شدن و البته فانتزی و شکیل شدن این نوع بینی در مقایسه با بینی غضروفی و استخوانی کمتر است. و اگر قصد جراحی بینی گوشتی را دارید بهتر است چنین توقعی از نتیجه عمل نداشته باشید. هرچند میتوان قوز بینی و افتادگی را از بین برد و نوک بینی را شکل دار و باریکتر کرد.

نکته ی دیگری که باید از آن یاد کرد این است که تورم و کبودی پس از عمل ، در بینی های گوشتی به نسبت سایر بینی ها بیشتر است . پس برای نتیجه گیری بهتر باید حداقل یک سال و نیم تا دو سال منتظر بود.

البته هنوز هم جراحی بینی گوشتی از سختترین نوع جراحی بینی محسوب میشود و باید در انتخاب پزشک وسواس لازم را به خرج داد .

قبل و بعد از عمل بینی گوشتیقبل و بعد از عمل بینی گوشتی

رژیم غذایی پیش از جراحی زیبای بینی گوشتی

پیش از عمل بینی گوشتی بهتر است رژیم غذایی مناسبش را هم رعایت کرد. در مورد دسته ی اولی که برای بینی گوشتی گفته شد، که توسط غدد سبابه ، چربی زیادی در قسمت پوست تولید میکنند، رژیم غذایی اهمیت زیادی در کنترل این میزان چربی خواهد داشت .

در رژیم غذایی پیش از جراحی بینی گوشتی باید از این مواد کمتر استفاده شود :

 • کربوهیدرات هایپرگلاسمیک
 • لبنیات
 • چربی های اشباع شده و ترانس

این رژیم سبب می گردد چربی تولید شده توسط غدد مولد( غدد سبابه) به میزان زیادی کاهش یابد.

قبل و بعد از عمل بینی گوشتیقبل و بعد از عمل بینی گوشتی

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی گوشتی :

یکی از مواردی که درصد موفقیت عمل بینی گوشتی را افزایش میدهد، رعایت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی میباشد.

 • حتما داروهایی که پزشک جراح تجویز کرده را به موقع مصرف کنید.
 • از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید .
 • برای نوشیدن آب یا مایعات دیگر از نی استفاده نکنید.
 • بهتر است اجسام نسبتا سنگین را بلند نکرده و به استراحت بپردازید.
 • سر خود را پایین نگه ندارید .
 • مراقب باشید ضربه ای به بینی شما اصابت نکند.
 • برای کاهش تورم و کبودی بهتر است تا بیست و چهار ساعت پس از عمل جراحی زیبایی بینی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • حداقل به مدت یک ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، برای تمیز کردن بینی از دستمال استفاده کنید و اکیدا از فین کردن بپرهیزید.
 • در صورتی که پزشک جراح از نخ بخیه جذبی استفاده کرده ، برای اینکه بیشتر احساس راحتی کنید و ناحیه بخیه شده نرم‌تر بماند، روزانه چندین مرتبه محل بخیه را با هیدروژن پراکسید شستشو دهید و سپس با وازلین چرب کنید.
 • تا یک ماه از هرگونه حرکات ورزشی که باعث تکان خوردن سر میشود جدا خودداری کیند.
 • برای مسواک زدن از نوع نرم آن استفاده کنید و دقت داشته باشید که لب بالایی تکان زیادی نداشته باشد.
 • تا یک ماه اول پس از جراحی زیبایی بینی از قرار گرفتن زیر آفتاب خودداری کنید زیرا باعث تورم بیشتر بینی میگردد.
 • حداقل تا یک ماه پس از جراحی زیبایی بینی از عینک آفتابی استفاده نکنید.
 • در صورتی که پزشک جراح برای شما قرص ضد سرماخوردگی تجویز کرده حتما در زمان مشخص شده استفاده کنید زیرا باعث جلوگیری از سرماخودگی شما میشود.

در این موارد از پزشک کمک بگیرید:

 • در صورت احساس هرگونه درد و خونریزی با پزشک جراح تماس بگیرید.
 • به هیچ عنوان به اسپیلنت ( گچ بینی ) دست نزنید و از پزشک کمک بگیرید.
 • بهترین زمان برای برداشتن اسپیلنت (گچ بینی) توسط پزشک جراح یک هفته بعد از جراحی میباشد.

برگشت پذیری بعد از عمل جراحی بینی گوشتی

بسیاری از افراد علیرغم احساس نیاز به جراحی بینی گوشتی خود ، هنگامی که به بحث برگشت پذیری بعد از عمل زیبایی بینی گوشتی بر می‌خورند از جراحی منصرف می‌شوند. ولی باید گفت اگر عمل جراحی بینی گوشتی بر اساس اصول انجام شود هیچ گونه مشکلی پیش نخواهد آمد و نیازی به ترمیم نخواهد بود.

تنها راه برای اطمینان از نتیجه عمل ، دقت در انتخاب پزشک جراح گوش و حلق و بینی میباشد. بهتر است سوابق و نمونه کارهای مربوط به سالیان پیش پزشک جراح را بررسی کنید تا از نتیجه ”جراحی زیبایی بینی گوشتی” پزشک خود مطمين شوید .

اگر پزشک مهارت و تجربه لازم را در این زمینه داشته باشد جای هیچ گونه نگرانی نیست .

جراحی زیبایی بینی گوشتیجراحی زیبایی بینی گوشتی

جراحی ترمیمی بینی :

در صورتی که بعد از عمل جراحی بینی ، نتیجه رضایت بخش نباشد میتوان اقدام به نوعی جراحی با عنوان جراحی ترمیمی بینی کرد. که البته بیشتر برای بینی های گوشتی انجام میگیرد.

برای این عمل جراحی ، پزشک جراح از غضروف ناحیه لاله گوش و یا غضروف موجود در بین دنده ها استفاده میکند و اقدام به ترمیم و مقاوم سازی ساختار بینی خواهد کرد.

قبل و بعد از عمل بینی گوشتیقبل و بعد از عمل بینی گوشتی

کلام آخر در مورد عمل جراحی زیبایی بینی گوشتی :

و کلام آخر در مورد عمل جراحی زیباییی بینی گوشتی این است که نهایت دقت را در انتخاب جراح  گوش و حلق و بینی داشته باشید. زیرا مهارت و تجربه پزشک در مسائلی از قبیل نتیجه جراحی ، دوره نقاهت پس از جراحی ، مدت زمانی که نیاز به چسب زدن و استراحت میباشد، موثر است.

هم چنین در جلسه مشاوره با پزشک به طور دقیق از نقاط ضعف و قوت بینی خود آگاه شوید. تا بهتر بتوانید در مورد انجام عمل جراحی زیبایی بینی تصمیم گیری کنید.

در صورتی که پزشک از مهارت لازم برخوردار باشد یک هفته استراحت پس از جراحی کافی میباشد. و در این مورد فرقی با بینی استخوانی نمیکند.

جراحی زیبایی بینی گوشتیجراحی زیبایی بینی گوشتی

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

فرم رزرو وقت

Leave A Comment