تعریف اتوپلاستی

اتوپلاستی نام جراحی اصلاح گوشهای بیرون زده است.اتوپلاستی با سایر روشهایی که برخی مسائل ظاهری گوش را برطرف میکنند متفاوت است نظیر تغییر شکل نرمه گوش،سوراخ کردن یا piercing گوش یا حذف محل piercing  ,یا ساختن یک گوش برای کسانی که گوشهایشان تکامل نیافته است یا آن را در حادثه ای از دست داده یا از بدو تولد نداشته اند.

توصیف اتوپلاستی :
جراحی اتوپلاستی یک روش جراحی برای بهبود شکل گوش است. نوع دفورمیتی گوش میتواند خفیف و مثلا در حد چرخش بداخل لبول یا نرمه گوش باشد،یا شدیدتر با درگیری کل کاسه غضروفی گوش باشد.
یک اتوپلاستی میتواند به یک یا چند دلیل زیر انجام شود:

  • اصلاح دفورمیتی ظاهری گوشها
  • قرینه کردن گوشها
  • کاهش سایز گوشها
  • تغییر شکل گوش کودکان بدلیل جلوگیری از آزار دیدن و دست انداختن آنها توسط دیگران

بهترین سن برای اتوپلاستی چه موقع است؟

غضروفهای گوش پس از تولد حوالی سنین پنج تا شش سالگی به اندازه نرمال خود میرسند. دقیقا همین سنین که آغاز مدرسه رفتن کودک است،سن مناسب جراحی است. اما سن حداکثری برای اتوپلاستی وجود ندارد.

سوال:آیا من از جراحی اتوپلاستی سود میبرم؟

شما به یکی از دلایل زیر میتوانید کاندید مناسبی برای اتوپلاستی باشید:

  • شکل گوشهایتان آزارتان دهد
  • والدین کودکی باشید که مکررا بدلیل شکل گوشهایش توسط همسالانش مسخره میشود یا به نام مستعار صدایش میزنند
  • حالت و محل قرار گیری گوشهایتان شما را برای استفاده از عینک طبی یا آفتابی دچار مشکل میکند
جراحی زیبایی گوش اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی چگونه انجام میشود؟

جراحی اتوپلاستی در کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام میشود.
در بالغین میتواند با بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی با یا بدون آرامبخش های وریدی انجام شود.
پس از بیحسی و استریل کردن نواحی اطراف گوش یک برش پشت گوش داده میشود. برای این جراحی نیازی به شیو کردن موها نیست.
سپس جراح بر حسب نیاز بیمار بخشهایی از غضروف، بافت نرم و پوست را برداشته یا غضروف را شکل میدهد.ممکن است برای شکل دهی به غضروف گوش نیاز به سوچور یا بخیه هایی به آن باشد.
سپس محل برش را با بخیه میبندد.پس از اتمام جراحی یک گوش، اندازه گیری و جراحی گوش دیگر انجام میشود.

چه اقداماتی قبل از جراحی زیبایی گوش صورت میگیرد؟

جراح شما سوالاتی راجع به سابقه پزشکی شما یا کودکتان شامل داروهای مصرفی، آلرژی ها،مصرف دخانیات، جراحی های قبلی و غیره می پرسد.همچنین درباره روشهای گوناگون انتخابی برای اصلاح شکل گوش شما یا فرزندتان صحبت میکند.
و نیز جراحتان درباره خطرات ،فواید و عوارض احتمالی اتوپلاستی صحبت خواهد کرد. این بحث شامل نوع بیحسی بکاررفته(عمومی یا وریدی)نیز میباشد.بیهوشی عمومی غالبا برای کودکان بکار میرود،اما همچنین برای بالغین میتواند انتخاب شود.بیحسی موضعی با آرامبخشی وریدی نیز  برای بالغین و کودکان بزرگتر بکار میرود.

جراح شما همچنین در مورد انتظارات شما درباره عمل و محدودیتهای عمل صحبت خواهد کرد. برخی مراکز ،بازسازی کامپیوتری را برای نشان دادن تصویری از نتیجه عمل به شما پیشنهاد میکنند،اما مهم است که بدانید بازسازی کامپیوتری محدودیتهای مهمی دارد و نمیتواند تضمین کننده نتیجه جراحی باشد. به همین دلایل بسیاری از مراکز و جراحان این روش را پیشنهاد نمیکنند.
جراحی ممکن است سرپائی باشد(عموما چنین است و بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص میشود) یا اینکه لازم باشد بیماری بدلایل پزشکی برای تحت نظر بودن و تعویض پانسمان در بیمارستان بماند.

جراحی زیبایی گوش اتوپلاستی

دوره پس از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) چگونه است؟

بطور معمول بیمار عصر روز جراحی (اگر صبح عمل شده باشد) بلند شده و راه میرود،البته در ابتدا به کمک یک همراه (و اگر عصر عمل شده باشد فردا صبح) و درصورت نداشتن مشکلی مرخص میشود.
پس از باز شدن بانداژ ،باید منتظر مقداری تورم و کبودی اطراف گوشها باشید که البته میزان آن از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.
تورم و کبودی ،هردو ظرف چهار تا شش هفته از بین میروند، به نحوی که معمولا بسختی میتوان تشخیص داد که شما عمل شده اید.

آیا پس از جراحی بانداژ یا سوندی خواهد بود؟

غالبا پس از جراحی یک بانداژ استفاده خواهد شد. بانداژ دور سر شما پیچانده خواهد شد تا روی گوشها را بگیرد و مانع تجمع خون زیر پوست (هماتوم)شود. تعویض و برداشتن پانسمان معمولا بدون درد است.
بانداژ یک تا هفت روز بسته به ترجیح جراح برداشته میشود. جراح شما ممکن است توصیه به استفاده از یک هدبند پس از برداشتن بانداژ کند.یک پماد هم ممکن است برای محل برش تجویز شود.

آیا پس از جراحی درد خواهید داشت؟

درد پس از جراحی معمولا بسیار خفیف است و براحتی با مسکن ها برطرف میشود.بیمار ممکن است یک تا پنج روز نیازمند مسکن باشد.
گاهی بانداژ یا هدبند ممکن است خودش باعث درد شود که در آن صورت باید با پزشکتان راجع به شل کردن بانداژ یا استفاده از یک هدبند بزرگتر صحبت کنید.

خطرات و عوارض احتمالی اتوپلاستی چیست؟

  • ممکن است زیر پوست خون جمع شود که نیازمند تخلیه باشد.این باصطلاح هماتوم ممکن است با یک سرنگ تخلیه شود یا اینکه نیاز به یک جراحی کوچک برای تخلیه آن باشد.
  • ممکن است پشت گوش احساس بیحسی کنید که اغلب این حالت موقتی است و ظرف دو تا شش ماه از بین میرود.
  • غیرقرینگی گوشها پس از جراحی محتمل است. در اکثر مردم درجات خفیفی از غیرقرینگی گوشها وجود دارد و نباید یک مشکل یا عارضه جدی تلقی شود. اما غیرقرینگی شدید و ماندگار ممکن است نیازمند درمان یا یک جراحی ثانویه باشد.

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: ‌**صورت نامتقارن **

از گالری دیدن فرمایید
جراحی زیبایی گوش اتوپلاستی

آیا ممکن است شما به یک جراحی ثانویه نیازمند شوید؟

نتیجه یک اتوپلاستی ممکن است تا ابد باقی بماند.تنها درصورتی که پوزیشن یا محل قرارگیری مطلوب گوشها بدست نیاید،یا وقتی غیرقرینگی شدید وجود داشته باشد، یک جراحی ثانویه توصیه میشود.

چه مدت باید در مرخصی باشیم یا کودک چه مدت نباید به مدرسه برود؟

عموما گفته میشود که دوره نقاهت اتوپلاستی کوتاه است و شما میتوانید زندگی روتین خود را یک تا سه روز بعد از عمل آغاز کنید،اما من توصیه میکنم تا یک هفته سعی کنید مرخصی بگیرید.کودکان میتوانند یک تا دوهفته پس از عمل به مدرسه بروند.

منبع: آکادمی جراحی پلاستیک صورت اروپا
European  Academy of  Facial Plastic Surgery
EAFPS

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

فرم رزرو وقت

Leave A Comment