پولیپ بینی (پولیپ های بینی ) توده های نرم ، بدون درد و غیر سرطانی در مخاط بینی یا سینوس ها هستند. آنها مانند اشک یا انگور آویزان بوده و ناشی از التهاب مزمن هستند و با آسم ، عفونت مکرر ، حساسیت ، حساسیت به دارو یا برخی از اختلالات ایمنی همراه میباشند.

پولیپ بینی کوچک ممکن است علائمی ایجاد نکند. رشد بزرگتر یا گروهی از پولیپ های بینی می تواند راه بینی شما را مسدود کند یا منجر به مشکلات تنفسی ، حس بویایی از دست رفته و عفونت های مکرر شود.

پولیپ بینی می تواند بر همه افراد تأثیر بگذارد ، اما در بزرگسالان شایع تر است. داروها اغلب می توانند پولیپ های بینی را کوچک یا از بین ببرند ، اما بعضی اوقات برای از بین بردن آنها به عمل جراحی نیاز است. حتی بعد از درمان موفقیت آمیز ، پولیپ های بینی اغلب برمیگردند.

تشخیص پولیپ بینی تشخیص پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی

پولیپ بینی با سوزش و تورم (التهاب) پوشش داخل بینی و سینوس های شما که بیش از 12 هفته طول می کشد (سینوزیت مزمن) همراه است. با این وجود ، بدون داشتن پولیپ بینی می توانید سینوزیت مزمن داشته باشید.

پولیپ های بینی خود نرم هستند و حس ندارند ، بنابراین اگر کوچک باشند ، ممکن است شما از این امر آگاه نباشید. رشد چندگانه یا پولیپ بزرگ ممکن است راه های بینی و سینوس های شما را مسدود کند.

علائم و نشانه های مشترک سینوزیت مزمن با پولیپ بینی شامل موارد زیر است:

 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی مداوم
 • ترشح پشت حلق
 • حس بویایی کاهش یافته یا غایب
 • از دست دادن حس چشایی
 • درد صورت یا سردرد
 • درد دندان های فوقانی شما
 • احساس فشار بر پیشانی و صورت شما
 • خرناس
 • خونریزی بینی های مکرر
علایم پولیپ بینی علایم پولیپ بینی

تشخیص پولیپ بینی

پزشک شما معمولاً می تواند بر اساس پاسخ های شما به سؤالات مربوط به علائم ، معاینه عمومی بدن و معاینه بینی شما, تشخیص را انجام دهد. پولیپ ها با کمک یک دستگاه روشنایی ساده قابل مشاهده هستند.

سایر آزمایشات تشخیصی عبارتند از:

آندوسکوپی بینی. یک لوله باریک با یک لنز بزرگنمایی یا دوربین کوچک (آندوسکوپ بینی) پزشک را قادر می سازد که یک معاینه دقیق را در داخل بینی و سینوس های شما انجام دهد.

مطالعات تصویربرداری پولیپ بینی

تصاویر به دست آمده با توموگرافی کامپیوتری (CT) می توانند به پزشک شما کمک کنند تا اندازه و محل پولیپ ها را در نواحی عمیق تر سینوس های شما مشخص کند و میزان تورم و تحریک (التهاب) را ارزیابی کند.

این مطالعات همچنین ممکن است به پزشک شما کمک کند که سایر انسدادهای احتمالی در حفره بینی شما ، مانند ناهنجاری های ساختاری یا نوع دیگری از رشد سرطانی یا غیر سرطانی را نیز رد کند.

تست های آلرژی

پزشک شما ممکن است آزمایشات پوستی را برای تعیین اینکه آلرژی به التهاب مزمن کمک می کند ، پیشنهاد کند. با یک تست خراش پوست ، قطره های کمی از مواد ایجاد کننده آلرژی (آلرژن) به پوست ساعد یا قسمت تحتانی کمر شما وارد می شوند. سپس پزشک یا پرستار شما پوستتان را از نظر علائم واکنش آلرژیک مشاهده می کند.

اگر آزمایش پوستی انجام نشود ، پزشک ممکن است آزمایش خون را انجام دهد که آنتی بادی های خاص به آلرژن های مختلف را نشان می دهد.

آزمایش فیبروز کیستیک

اگر کودکی دارید که به پولیپ بینی مبتلا شده است ، پزشک ممکن است آزمایش فیبروز کیستیک را آزمایش کند ، یک بیماری ارثی که بر روی غدد تولیدکننده مخاط ، اشک ، عرق ، بزاق و گوارش اثر میگذارد.

تست تشخیصی استاندارد برای فیبروز کیستیک ، یک تست عرق غیر تهاجمی است ، که تعیین می کند که آیا عرق فرزند شما شورتر از عرق بیشتر افراد است یا نه.

آزمایش خون

 پزشک ممکن است خون شما را برای کمبود ویتامین D که میتواند همراه با پولیپ بینی باشد آزمایش کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم شما بیش از 10 روز طول کشید ، به پزشک مراجعه کنید . علائم سینوزیت مزمن و پولیپ بینی مشابه بسیاری از شرایط دیگر از جمله سرماخوردگی است.

در صورت این موارد با فوریت های پزشکی تماس بگیرید :

 • مشکل جدی در تنفس
 • وخیم تر شدن علائم
 • دوبینی ، کاهش بینایی یا توانایی محدود در حرکت دادن چشمها
 • تورم شدید در اطراف چشم
 • سردرد فزاینده همراه با تب بالا یا عدم توانایی تکان سربه جلو
درمان پولیپ بینی

علل ایجاد پولیپ بینی

دانشمندان هنوز به طور کامل نمی دانند که چه عواملی باعث ایجاد پولیپ بینی می شود ، چرا برخی از افراد دچار التهاب طولانی مدت می شوند ، یا اینکه چرا تحریک و تورم (التهاب) باعث ایجاد پولیپ در بعضی از افراد می شود و در برخی دیگر نمیشود. تورم در لایه تولید کننده مایعات (غشای مخاطی) بینی و سینوسها بوجود میاید.

شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد افرادی كه پولیپ ایجاد می كنند نسبت به افرادی كه پولیپ ایجاد نمی كنند ، پاسخ های سیستم ایمنی و نشانگرهای شیمیایی متفاوتی در غشای مخاطی دارند.

پولیپ بینی می تواند در هر سنی شکل بگیرد ، اما بیشتر در افراد جوان و میانسال مشاهده می شود. پولیپ بینی ممکن است در هر جایی از سینوس یا بینی شما ایجاد شود ، اما اغلب در مناطقی ظاهر می شوند که سینوس ها در نزدیکی چشم ، بینی و گونه ها بوده و از طریق معابر پیچ در پیچ به داخل بینی شما تخلیه می شوند.

پولیپ بینی

عوامل خطر در پولیپ بینی

هر شرایطی که باعث تحریک طولانی مدت و تورم (التهاب) در معابر بینی یا سینوس های بینی، مانند عفونت یا آلرژی شود ، ممکن است خطر ابتلا به پولیپ بینی را افزایش دهد.

شرایطی که غالباً با پولیپ بینی همراه است:

شامل موارد زیر است:

 • آسم ، بیماری است که باعث تورم راه های هوائی (تورم) و باریک شدن آنها می شود.
 • حساسیت به آسپرین
 • سینوزیت قارچی آلرژیک ، آلرژی به قارچهای موجود در هوا
 • فیبروز کیستیک ،نوعی اختلال ژنتیکی است که منجر به مایعات غلیظ غیر طبیعی و چسبنده در بدن از جمله ترشحات غلیظ بینی و سینوس می شود.
 • سندرم چرچ-اشتراوس (گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک با پلی آنژییت) ، بیماری نادری است که باعث التهاب رگ های خونی می شود.
 • کمبود ویتامین D ، هنگامی رخ می دهد که بدن شما به اندازه کافی ویتامین D نداشته باشد.
 • سابقه خانوادگی شما نیز ممکن است نقشی داشته باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی تغییرات ژنتیکی مرتبط با عملکرد سیستم ایمنی بدن ، احتمال ابتلا به پولیپ بینی را بیشتر می کند.

عوارض پولیپ بینی:

پولیپ بینی می تواند عوارضی ایجاد کندکه بدلیل انسداد جریان هوا و تخلیه مایعات و همچنین سوزش و تورم طولانی مدت (التهاب) زمینه ساز آنها میباشند.

عوارض بالقوه عبارتند از:

 • آپنه خواب انسدادی. این یک وضعیت بالقوه جدی است که در آن شما توقف و شروع تنفس را به طور مکرر در طول خواب تجربه می کنید.
 • شعله ور شدن آسم. سینوزیت مزمن می تواند آسم را بدتر کند.
 • عفونت سینوس. پولیپ بینی می تواند شما را در معرض عفونت های سینوسی که اغلب عود می کنند، قرار دهد.
پولیپ بینی

جلوگیری از پولیپ:

ممکن است بتوانید به کاهش احتمال ابتلا به پولیپ بینی یا عود مجدد پولیپ بینی بعد از درمان با راهکارهای زیر کمک کنید:

آلرژی و آسم را مدیریت کنید. توصیه های درمانی پزشک خود را دنبال کنید. اگر علائم شما به خوبی کنترل نشده است ، در مورد تغییر برنامه درمانی خود با پزشک خود مشورت کنید.

از تحریک کننده های بینی دوری کنید. تا حد امکان ، از تنفس مواد موجود در هوا که احتمالاً موجب تورم یا سوزش در بینی و سینوسهای شما میگردند مانند آلرژن ها ، دود تنباکو ، دودهای شیمیایی و گرد و غبار و بقایای ریز ، خودداری کنید.

بهداشت خوب را تمرین کنید. دستان خود را مرتبا و کاملاً بشویید. این یکی از بهترین راه های محافظت در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی است که می توانند باعث التهاب معابر بینی و سینوس ها شود.

خانه خود را مرطوب کنید. استفاده از دستگاه مرطوب کننده ممکن است به مرطوب شدن معابر تنفسی شما ، بهبود جریان مخاط از سینوس های شما کمک کرده و از بروز انسداد و التهاب جلوگیری کند. برای جلوگیری از رشد باکتری ها ، روزانه مرطوب کننده را تمیز کنید.

از شست و شوی بینی استفاده کنید. برای شستشوی معابر بینی از اسپری آب نمک و یا شستشوی بینی استفاده کنید. این ممکن است جریان مخاط را بهبود بخشیده و موادحساسیت زا و سایر مواد تحریک کننده را از بین ببرد.

برای تهیه محلول شستشو می توانید از اسپری های بدون نسخه و یا کیت های شستشوی بینی با دستگاه هایی مانند سینوس واش یا آریو استفاده کنید.

برای تهیه محلول سالین از آب مقطر ، یا آب جوشیده استفاده کنید که قبلاً به مدت یک دقیقه جوشانده شده و خنک شود. وسایل شست و شوی بینی را بعد از هر بار استفاده بشویید و بگذارید تا در معرض هوا خشک شود.

درمان پولیپ بینی

سینوزیت مزمن ، با یا بدون پولیپ ، یک بیماری چالش برانگیز برای درمان کامل است. شما با تیم مراقبت های بهداشتی خود همکاری می کنید تا یک برنامه درمانی طولانی مدت مناسب برای مدیریت علائم خود و درمان عواملی مانند آلرژی ، که ممکن است در تورم مزمن (التهاب) ایجاد شود ، تهیه کنید.

هدف از درمان پولیپ بینی ، کاهش اندازه یا از بین بردن آنها است. داروها معمولاً روش اول هستند. ممکن است عمل جراحی گاهی اوقات لازم باشد ، اما ممکن است راه حل دائمی ارائه ندهد زیرا پولیپ ها عود می کنند.

داروهای پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی معمولاً با داروها شروع می شود ، که می تواند حتی پولیپ های بزرگ کوچک شود یا از بین برود. درمان دارویی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کورتیکواستروئیدهای بینی.
  احتمالاً پزشک شما برای کاهش تورم و التهاب،اسپری بینی کورتیکواستروئید تجویز می کند. این روش درمانی ممکن است پولیپ ها را کوچک کرده یا آنها را به طور کامل از بین ببرد. کورتیکواستروئیدهای بینی شامل فلوتيکازون، مومتازون، بودزوناید، بتامتازون است.
 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی و تزریقی.
  اگر کورتیکواستروئید بینی مؤثر نباشد ، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزون را به تنهایی یا همراه با اسپری بینی تجویز کند.

از آنجا که کورتیکواستروئیدهای خوراکی می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند ، معمولاً آنها را فقط برای مدت محدود مصرف می کنید.

در صورت شدید بودن پولیپ بینی ممکن است از کورتیکواستروئیدهای تزریقی استفاده شود.

سایر داروها

پزشک شما ممکن است داروهایی را برای درمان شرایطی که به تورم طولانی مدت در سینوس ها یا معابر بینی شما کمک می کند ، تجویز کند. اینها ممکن است شامل آنتی هیستامین ها برای درمان آلرژی و آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت مزمن یا عود کننده باشد.

حساسیت زدایی آسپرین

تحت مراقبت یک متخصص آلرژی با تجربه در حساسیت زدایی ، ممکن است به نفع برخی از بیماران مبتلا به پولیپ بینی و حساسیت آسپیرین باشد. این درمان شامل افزایش تدریجی میزان آسپرین مصرفی شما در حالی که تحت مراقبت پزشک در بیمارستان یا کلینیک هستید برای کمک به بدن است که بتواند در طولانی مدت آسپرین را تحمل کند.

عمل جراحی

پولیپ بینی

اگر درمان دارویی پولیپ بینی را کاهش نمی دهد یا از بین نمی برد ، ممکن است برای از بین بردن پولیپ و اصلاح مشکلات سینوس های خود که باعث التهاب و ایجاد پولیپ می شود ، نیاز به عمل جراحی آندوسکوپی داشته باشید.

در جراحی آندوسکوپی ، جراح یک لوله کوچک با یک لنز بزرگنمایی یا دوربین ریز (آندوسکوپ) را درون بینی شما وارد می کند و آن را به حفره های سینوس شما هدایت می کند. او برای از بین بردن پولیپ ها و مواد دیگری که جریان مایعات از سینوس های شما را مسدود می کند ، از ابزارهای ریز استفاده می کند.

جراح شما همچنین ممکن است دهانه های سینوس منتهی به بینی شما را بزرگ کند. جراحی آندوسکوپی معمولاً به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود(قابل انجام در کلینیک بدون بستری طولانی).

بعد از عمل احتمالاً از اسپری بینی کورتیکواستروئید برای جلوگیری از عود پولیپ بینی استفاده خواهید کرد. پزشک شما همچنین ممکن است استفاده از شست و شو با سرم نمکی (شور) را برای بهبودی بعد از عمل توصیه کند.

آندوسکوپی سینوس برای درمان پولیپ (ویدئو)

درمان های بالقوه آینده

محققان در مورد نقش داروهای بیولوژیک از جمله داروهایی که آسم شدید را درمان می کند ، در کاهش پولیپ بینی و تسکین علائم مطالعه می کنند.  درمان های بیولوژیک با هدف قرار دادن سلول ها یا پروتئین های خاص برای کاهش تحریک و تورم کار می کنند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این داروها ممکن است برای افرادی که پولیپ بینی به کورتیکواستروئیدها یا جراحی پاسخ نمی دهد ، گزینه مناسبی باشند.

Reference:Mayo clinic

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

فرم رزرو وقت

6 Comments

 1. غلام کاظمی فوریه 9, 2021 at 8:52 ب.ظ - Reply

  با سلام من الان یک هفته عمل پولیپ انجام داده ام ولی حس بویاییم نم یاد در صورتی که جراحی پولیپ را برای حس بویایی انجام دادم چون خیلی پولیپ داشتم د‌کتر گفت که همه را در نیاوردم خواهشا اگه میشه شما کمک کنید چکار کنم تا بویاییم برگرده چون سینوزیت هم دارم سینوسهام هم در گیرعفونتن قبل عمل یه سری دارو بهم داد برا ۱۰ روز که حس بویاییم تو حدودی برگشت جراحی پولیپ که کردم فعلا که حس بویایی ندارم

  • ادمین مارس 7, 2022 at 12:58 ب.ظ - Reply

   برای حل مشکل پولیپ تان با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۲۹۶۹۴۹ تماس بگیرید. (تخصص ما پیدا کردن راه حل برای مشکلات سینوسی میباشد)

 2. قباد مارس 6, 2021 at 10:57 ب.ظ - Reply

  سلام حدود چهار سال قبل پلیپ شدیدی داشتم به توصیه پزشک معالج عمل جراحی کردم ولی متاسفانه بعد از یک هفته دوباره برگشت. حدود 3.5 سال تحت درمان آلرژی قرار گرفتم وتمام چیزهایی که به آنها آلرژی داشتم را از برنامه غذایی حذف کردم ولی باز هم رشد پولیپ ادامه دارد تا جایی که از سوراخ‌های بینیم بیرون می‌زند! خواب هم که واقعاً ندارم بو و مزه را احساس نمی کنم
  الان دنبال یه پزشک هستم که راهنمایی نمایند که چه کنم

  سپاسگزار میشوم اگر راه حلی برایم بیابید.

  • ادمین مارس 7, 2022 at 12:58 ب.ظ - Reply

   برای حل مشکل پولیپ تان با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۲۹۶۹۴۹ تماس بگیرید. (تخصص ما پیدا کردن راه حل برای مشکلات سینوسی میباشد)

 3. محمد آوریل 12, 2021 at 12:59 ق.ظ - Reply

  من سال۸۹پولیپ بینی عمل کردم سال۹۰دیگه دراومد سال۹۰عمل کردم الان سال ۱۴۰۰هست دوسه ماهه حس بویایی ندارم سوراخ بینیم که پولیپ داشت همش آب ریزش داره ولی فعلا پلیپ مشخص نیست معلوم نیس دوباره رشدکنه یانه منم نگرانم خیلی کسی تونست کمکی بکنه به این شمارم زنگ بزنه تشکر۰۹۳۸۳۶۲۸۷۵۰

  • ادمین مارس 7, 2022 at 12:58 ب.ظ - Reply

   برای حل مشکل پولیپ تان با شماره تلفن ۰۲۱۷۷۲۹۶۹۴۹ تماس بگیرید. (تخصص ما پیدا کردن راه حل برای مشکلات سینوسی میباشد)

Leave A Comment